Provansa nesteidzoties (Eiropa, Francija)

, kopā 8 dienas

 Ir vismaz 7 iemesli, kādēļ pamest visus iesāktos darbus un doties uz šo brīnumaino Francijas reģionu. Pazust laikā, nogaršot īstu bouillabaisse – zivju zupu, nokļūt pagātnē un palūkoties visapkārt caur rose vīna glāzi. Tā visa dēļ ir vērts sev sarīkot šādas brīvdienas Provansas gaumē.

1.iemesls – garšīgi paēst. Franciju uzskata par pasaules modes noteicēju, bet Provansu par Francijas gastronomijas karalieni. Vietējā virtuve iespaidojusies gan no vietējās, gan itāļu, gan spāņu, gan arābu virtuves. Protams, tā būs slavenā zivju zupa Marseļā un citas jūras veltes, liellopu gaļa sarkanvīnā, omlete ar cukīni ziediem, sparģeļi, artišoki, Nicas salāti un noteikti dažādie saldumi, piemēram, kalisoni no mandeļu miltiem, cukurotiem augļiem un cukura glazūras.

2.iemesls – pacelt glāzi vīna. Vīnkopībai Provansā ir senas tradīcijas, vēl kopš antīkajiem laikiem. Šeit ražo gan sarkano, gan baltvīnu, tomēr īsta reģiona vizītkarte ir rose (apmēram 75% no kopējā apjoma). Šie vīni ir gandrīz universāli, jo ideāli sader gan ar salātiem, gan zivju un gaļas ēdieniem, gan zivju zupu, pastu un sieriem.

3.iemesls – iepirkšanās a la rustique. Provansā lielā cieņā ir seno amatnieku tradīcijas. Milzīga nozīme Provansas kultūrā ir olīvkoku audzēšanai.  Tie aug gandrīz visur, tādējādi veidojot vietējo ainavu. Bez olīveļļas nav iespējama vietējā kulinārija. Pateicoties oriģinālajai tehnoloģijai, kas 17.gs. tika nostiprināta ar paša karaļa izdotu ediktu, izgatavo Slavenās Marseļas ziepes. Tās ādu nesausina, bet padara maigu. Provansa slavena arī ar savu floru. Laukos aug lavanda, citroni, majorāns, rozmarīns, timiāns, jasmīni un daudzi citi augi ar izteiktu aromātu.

4.iemesls – vēsture. Provansai ir ārkārtīgi bagāta vēsture. Tūkstošu gadu laikā šais zemēs dzīvojuši feniķieši, grieķi, ģermāņi, ķelti un romieši. Vēl līdz mūsu dienām par šiem laikiem atgādina vareni amfiteātri, triumfa arkas, akvedukti un dievnami. Viduslaikos vietējo aristokrātu galmos uzplauka izsmalcinātā Provansas kultūra – trubadūru dziesmas, kas apdziedāja bruņiniekus un daiļās dāmas.

5.iemesls – dabas valdzinājums. Siltā jūra ar brīnišķīgiem līcīšiem, gleznainie kalni, vīnogulāju dārzi, sudrabainās olīvkoku birzis un nebeidzamie lavandu lauki, neiespējami zilās debesis un mistrāls, kas ne mākonītim neļauj aizkavēties.

6.iemesls – mākslas baudīšana. Viss iepriekšminētais nav atstājis vienaldzīgus virkni pasaules slavenāko mākslinieku – Van Gogu, Sezānu, Pikaso, Renuāru, Matisu, Šagālu un citus.

7.iemesls  – otium post negotium.

Pēc kārtīga darba noteikti pienāk laiks atpūtai, tas ir laiks, kas pieder tikai jums un nevienam citam- tāda ir latīņu teiciena jēga. Tā būs gan palaiskošanās pludmalē, gan izbraucieni jūrā, gan mierīga pasēdēšana kafejnīcā pie glāzes vīna.

Cenā iekļauts:

 • Lidojums Rīga – Nica – Rīga (aviokompānija AirBaltic, ekonomiskā klase, reģistrētā bagāža 20kg, rokas bagāža 8 kg 55x40x20 cm izmērā).
 • Dzīvošana 3* viesnīcās, divvietīgos numuros ar ērtībām, ar brokastīm.
 • Brauciens ar komfortablu autobusu (ceļu nodokļi, iebraukšanas maksas pilsētās, maksas ceļi, degviela, kalnu pāreju izmaksas).
 • Ekskursijas pēc programmas.
 • Latviski runājoša grupas vadītāja pakalpojumi.
 • Ceļojuma organizācija.

Papildus izmaksas:

 • Van Goga muzejs Senremi ~3EUR
 • Aviņjonas pāvestu pils ~ 11 EUR
 • Apskates vilcieniņš Avinjonā ~ 7 EUR
 • Ronas vīnu degustācija ~15 EUR
 • Arlas amfiteātris ~6.50 EUR
 • Tūristu vilcieniņš Kamargā ~ 7 EUR
 • MuCEM muzejs Marseļā ~10 EUR
 • Ifas pils apmeklējums + kuģītis ~ 15 EUR
 • Vilcieniņš uz Notre Dame de la Garde ~ 7 EUR
 • Vilcieniņš pa Marseļas vecpilsētu ~6.50 EUR
 • Zivju zupa – no 20-60 EUR
 • Pusdienas restorānos ~ 25 EUR
 • Dzeramnauda šoferim.
 • Ceļojuma apdrošināšana brauciena laikā.

Ceļojuma attēlu galerija:

Tevi varētu interesēt 4 ceļojumi:

https://menessdiena.lv/lv/pielikumi/2023/07/Sardinija-un-Korsika-ar-Meness-dienu-20-300x225.jpg

(Eiropa, Francija, Itālija, Korsika, Sardīnija) – 8 dienas maijā

Sardīnija – viena no lielākajām Vidusjūras salām, kura savu nosaukumu ieguvusi no grieķu vārda sandaliotis, jo tās forma kartē atgādinot sandali. Un paši sardi tic, ka Radītājs, nokāpjot uz zemes, savu pirmo pēdas nospiedumu esot atstājis tieši šeit. Saulainas 280 dienas gadā, kas apspīd 25%…

https://menessdiena.lv/lv/pielikumi/2024/02/IMG_20220827_115247-300x225.jpg

(Bretaņa, Eiropa, Francija, Normandija) – 6 dienas oktobrī

Normandijas laika apstākļi, kas dienas laikā spēj krasi izmainīties pat līdz sešām reizēm, ir tik neaptverami kā pats reģions. Un grūti iedomāties vēl kādu Francijas reģionu, kuram lietus būtu tik piestāvošs un vajadzīgs. Lai kur arī nenonāktu, it visur ir sajūta, ka laiks būtu apstājies….

https://menessdiena.lv/lv/pielikumi/2024/02/IMG_20231006_155154-300x225.jpg

(Burgundija, Eiropa, Francija) – 6 dienas oktobrī

Francija ir gardēžu vieta. Eiropā nav cita reģiona, kura gastronomiskais mantojums būtu tik plašs kā Dižonā un Burgundijā. Smaržas, kas ielavās pa atvērto logu, nepārprotami vēstī, ka esat nokļuvuši īstenā lauku reģionā. Ik pa brīdim pavīd zemnieku kūtij raksturīgā aromātu “buķete”, bet neiztrūkstošas ainavas papildinājums…

https://menessdiena.lv/lv/pielikumi/2023/12/IMG_20231024_145608-300x225.jpg

(Eiropa, Francija, Šveice, Vācija) – 6 dienas oktobrī

Maz ir vietu uz zemes, kas iemiesotu tik koncentrētu labsajūtas buķeti kā Elzasa. Tādu izteiktu baudu sajūtu, kur dažbrīd reibsti nevis no vīna, bet vienkārši no  krāsas un smaržas un saules atspulgu niansēm kalnainajā vīnogu laukiem nosētajā ainavā, kurai ik pa mirkli cauri izduras kāds…

© 2013-2024, SIA “Mēness diena”
Reģ.nr.: 40103739386 Juridiskā adrese: Aspazijas iela 4B, Priežciems, Babītes pagasts, Mārupes novads, LV-2107.
Banka: AS „CITADELE BANKA”, SWIFT: PARXLV22, konta nr.: LV88PARX0019276550001